Rekonstrukcja łąkotki

Rekonstrukcja łąkotki

Ludzkie kolano jest złożone z łąkotki, która z kolei składa się z dwóch chrząstek, dzięki którym nasz staw jest amortyzowany. Łąkotka jest bardzo przeciążona, gdyż dźwiga ona ciężar nawet do pięciu razy większy od wagi naszego ciała. Kiedy uprawiamy sport, ciężar ten może przekraczać nawet dwadzieścia razy wagę naszego ciała.

Łąkotka jest niezbędną częścią naszego kolana. Lekarze bardzo walczą o ich rekonstruowanie, ponieważ brak łąkotki prowadzi do schorzeń zwyrodnieniowych przez co staw kolanowy zostaje zniszczony i w takim wypadku można już tylko przeprowadzić operację, na której wszczepiona zostanie endoproteza. Rekonstrukcja łąkotki polega na przyszyciu implantu, który formowany jest z polimerów, albo kolagenu wołowego.

Implant przyszywany jest do części łąkotki, którą mamy. Z krwi osoby u której przeprowadzana jest rekonstrukcja pobiera się komórki wielopotencjalne. Po operacji komórki te są zdolne do przekształcania się w prawdziwe komórki i łąkotka pacjenta się odbudowuje.

Około trzy lata po operacji implant kolagenowy, który został wszczepiony się rozpuszcza, a łąkotka zostaje odbudowana. Operacja taka jest dość kosztowna. Implant kolagenowy kosztuje koło 10 tysięcy złotych, a sama operacja około 20 tysięcy.

Operację można wykonać także, przeszczepiając łąkotkę od martwego dawcy, jednak bezpieczniej jest wszczepić implant kolagenowy. Podczas przeszczepu może dojść do zarażanie różnego typu wirusami. Jednak przeszczepy od dawców, są wykonywane wtedy, gdy łąkotka została całkowicie usunięta.

artroskopia kolana poznań